понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лажна вест за смртта на Сталоне се шири на социјалните мрежи

Преку шаблон- статии на веб страницата на „Глобал Асошиетед њуз“ се шират измами со кои се генерира лажна смрт на познати личности.

stalone

Последни вести

Силвестер Сталоне не загинал при незгода во сноубординг или во сообраќајна несреќа, но корисниците на социјалните мрежи шират линк со што го тврдат спротивното.

Преку  шаблон- статии  на веб страницата на „Глобал Асошиетед њуз“ се шират измами со кои се генерира лажна смрт на познати личности.

На дното на секоја веб-страница, пишува „Лага … Оваа приказна е 100% лажна! Ова е забавен веб-сајт, и се работи за сосема лажни статии, базирани на нула вистина. Оваа приказна беше динамички генерирана со  користење на генеричка „шема“  и не е вистинита.

Секое совпаѓање со одредени личности е 100 отсто  фабрикувано од посетители на веб- страницата, кои создаваат лажни приказни со венсување на име во празна „не специфична” шема, со единствена цел- забава.

Во вистинската вест, Сталоне очигледно сака да снима петто продолжение на филмот  „Рамбо“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести