сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Ле Пен: ЕУ е антидемократски монструм

Водачот на францускиот Национален фронт, Марин Ле Пен,рече дека Европската Унија (ЕУ) е антидемократски монструм и дека Европа треба да сноси одговорност за она што се случува во Украина.

Marine Le Pen speaks during the last day of her campaign for the party's primary election

Поврзани вести

Водачот на францускиот Национален фронт, Марин Ле Пен,рече дека Европската Унија (ЕУ) е антидемократски монструм и дека Европа треба да сноси одговорност за она што се случува во Украина.

Таа изјави и дека ја поддржува идејата за федерализација на Украина и ја обвини ЕУ дека „додава масло на огнот“ нудејќи и партнерство на земја чија половина од нејзината популација е свртена кон исток.

„Европа ја прикажува Русија во лошо светло само за да и удоволи на САД, а наместо тоа Европа е таа која треба да има свој став. Американците сакаат глобално да ја прошират својата сфера на влијание, посебно во Европа, водени од своите интереси, а не од нашите“, вели за германскиот магазин „Шпигл“ Ла Пен.

Партијата на Националниот фронт, која е жесток критичар на ЕУ, освоила најмногу гласови на француските избори за Европскиот парламент на 25 мај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести