Магазин

Лебедово езеро на сцената на МОБ

Лебедово езеро на сцената на МОБ

Култната балетска претства која изобилува со емоции и драма ќе биде поствена на сцената на Македонската опера и балет во среда со почеток во 20 часот.

„Лебедово езеро“ е еден од бисерите на балетската класика.

Балетот  е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили.  Во улогата на Ротбарт, Игор Веланоски. Со оркестарот на МОБ ќе диригира, Бисера Чадловска.