четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Лебедово езеро на сцената на МОБ

„Лебедово езеро“ е еден од бисерите на балетската класика.

lebedovoezero

Поврзани вести

Култната балетска претства која изобилува со емоции и драма ќе биде поствена на сцената на Македонската опера и балет во среда со почеток во 20 часот.

„Лебедово езеро“ е еден од бисерите на балетската класика.

Балетот  е во кореографија на гостинот од Украина, Виктор Јаременко, додека во главните улоги ќе настапат првенците: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили.  Во улогата на Ротбарт, Игор Веланоски. Со оркестарот на МОБ ќе диригира, Бисера Чадловска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести