вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Легија исфрлена, Селтик оди во следното коло

legija

Последни вести

Фудбалерите на Легија од Варшава се исфрлени од понатамошното учество во Лигата на шампиони затоа што во реваншот со Селтик настапил суспендираниот фудбалер Бартош Березински.

Наместо полскиот тим во ждрепката во плејофот ќе се најде Селтик, кој загуби од Легија со вкупни 6:1.

Младиот Березински добил црвен картон во последниот меч во Лига на Европа во минатата сезона за Легија и казнет е со три меча неиграње. Тој ги пропушти двата меча со Сент Патрик, како и првиот дуел со Селтик и од тој аспект правилата не се прекршени. Но во УЕФА открија дека Березински воопшто не бил регистриран за првото коло, бидејќи само регистрираните фудбалери може да отслужат суспензија.

Ова не е прв пат Селтик да профитира затоа што друг клуб ги прекршил правилата, бидејќи пред три години истото му се случи на Сион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести