четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Легија прозборе за убиството на Чурувија

Улемек открил дел од сознанијата поврзани со убиството на Чурувија.

ulemek

Поврзани вести

Специјалниот обвинител за организиран криминал во Србија, Миљко Радисављевиќ, изјавил дека Милорад Улемек прозборел за убиството на Чурувија што што било клуч за апсењата.

Командантот на единицата за специјални операции Милорад Улемек Легија минатата недела открил нови факти во врска со убиството на новинарот и сопственик на весникот „Телеграф“, Славко Чурувија, на 11-ти април 1999-та година.

„Улемек е сведок до кој дојдовме и кој детално ни одговори за своите сознанија, а тој бил еден од клучните актери во тој период“; рекол Радисављевиќ.

Чурувија беше убиен на Велигден, на 11-ти април 1999-та година, во екот на бомбардирањата на НАТО врз Југославија. Убиството е извршено околу 17 часот во Белград, каде што се наоѓале просториите на маркетинг службата на „Телеграф“ и станот во кој што живеел тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести