петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лекарите кои вршат трансплантација ослободени од партиципација за лекување

gruevski

Поврзани вести

Лекарите кои вршат трансплантации и персоналот кој им помага при истите ќе имаат посебен додаток од две празнични дневници, истакна премиерот Груевски при гостувањето во Дневник 2 на МРТ1.

– Тие ќе имаат посебен додаток и лекарите и персоналот. Лекарите, донаторите на органи и ткива, како и донаторите на крв ќе бидат доживотно ослободени од партиципација при лекување, истакна тој.

Доколку некој лекар во помала средина врши за него посложена дијагноза или интервенција, во иднина ќе треба тоа да го прави во консултација со специјалист. Ќе мора да изврши консултација со поискусен лекар.

– Тоа се светски пракси, кои ние се стремиме да ги спроведеме во Македонија, додаде тој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести