четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Лекарите од Македонија масовно се селат на Запад

Во последните неколку години лекарите од Македонија масовно учат германски и норвешки јазик, бидејќи овие западноевропски земји постојано имаат потреба од високо образован медицински кадар.

lekar

Последни вести

Лекари од Македонија масовно заминуваат на работа во западноевропските и во блискоисточните земји, пишува весникот „Вест“, според официјални податоци од Самостојниот синдикат за здравство.

Во последните неколку години лекарите од Македонија масовно учат германски и норвешки јазик, бидејќи овие западноевропски земји постојано имаат потреба од високо образован медицински кадар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести