Лекарите во Хаг се борат за животот на Хрватот Праљко

442

Со возило на итната медицинска служба од Хшкиот рибунал во болница е одвезен Слободан Праљак, кој според известувањата на светските агенци е во критична состојба.

Праљак, поранешен командант на силите на Хрватскиот совет на одбраната (HVO) во текот на војната во Босна и Хереговина од 1992 до 1993 година, кој денеска откако му беше потврдена првостепената пресуда од 20 години затвор поради воени злостроства сторени врз муслиманското бошњачко население.

Според известувањата на светските медиуми, на генералот Праљко му се пружа сета неопходна помош при реанимацијата а по него испратен хеликоптер. Сепак, судењето според најавите ќе продолжи по 14, 15 часот.

Праљак откако му беше потврдена затворската казна порача „Не сум воен злосторник. Со презир ј аотфрлам вашата пресуда“. Потоа испи неште од мало шишенце. Неговата адвокатка изјави дека испил отров. Праљак потоа бепше изведен од судницата за укажувње итна лекарска помош.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.