четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 0

Лекот за очниот притисок го имате во вашиот двор

547749_muskatla_f

Последни вести

Доколку сакате да се ослободите од проблемот со очниот притисок започнете да го користите овој рецеп од муштакла, цвет, кој со својот изглед ќе го украси вашиот дом, а воедно е и многу лековита билка.

Наберете неколку листови и искиниет ги на парченца. Исцепканите ливчиња ставете ги на газа и исцедете го нивниот сок – треба да добиете половина кафена лажичка. Тој сок додадете го во иста количина топла, претходно зовриена вода.

Еднаш дневно ставајте по две капки од оваа течност во аглите на очите. Овие капки делуваат противвоспалително и го нормализираат очниот притисок.

Капките во очи ставајте ги еден месец, а потоа направете пауза.

Најчитани вести