сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Леонид Кравчук: Украина се наоѓа на работ на граѓанска војна

leonid kravcuk

Поврзани вести

Поранешниот украински претседател Леонид Кравчук денес пред Парламентот истакна дека земјата се наоѓа на работ на граѓанска војна, повикувајќи ги пратениците да помогнат за излез од кризата, пренесе „АФП“.

„Како Украина, така и сиот свет е свесен дека земјата се наоѓа на работ на граѓанска војна“, изјавил поранешниот претседател на Украина, кои управуваше со земјата од 1991 до 1994 година.

Кравчук повика на подготвување и реализирање на план за решавање на конфликтот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести