петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Леверкузен во ЛШ, Хамбургер во бараж

LEVERKUZEN VO LS

Поврзани вести

Последното, 34. коло од германската Бундес лига се покажа како среќно за фудбалерите на Баер од Леверкузен кои забележаа минимална победа од 2:1 во дуелот со гостинскиот тим на Вердер од Бремен и ја исполнија зацртаната цел, освојување на четвртата позиција и пласман во последното квалификациско коло од Лигата на шампиони.

Старо-новиот шампион на Германија, тимот на Баерн (М), постигна погодок во 93 минута и забележа само минимална победа од 1:0 во дуелот против гостинскиот тим на Штутгарт, а убедлив триумф од 4:0 на гостувањето во Берлин, забележаа фудбалерите на Борусија од Дортмунд.

Пласман во групната фаза од Лигата на Европа обебзедија фудбалерите на Волфсбург, Борусија од Менхенгладбах и Мајнц, а збогум на елитното друштво кажаа фудбалерите на Ајнтрахт Брауншвајг и Нирнберг.

Дополнителни два бараж натпревари против третопласитаниот во германската Втора лига, ќе одиграа фудбалерите на Хамбургер.

Резултати: Аугсбург – Аајнтрахт Ф. 2:1, Мајнц – Хамбургер 3:2, Херта – Борусија Д. 0:4, Баерн М. – Штутгарт 1:0, Хановер – Фрајбург 3:2, Волфсбург – Борусија М. 3:1, Хофенхајм – Брауншвајг 3:1, Шалке – Нирнберг 4:1, Леверкузен – Вердер 2:1.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести