понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ли: Додека има надеж, ќе го бараме авионот

avion svedoci

Поврзани вести

Кинескиот премиер Ли Кеченг вели дека „додека постои трошка надеж, Кина ќе ја продолжи потрагата по исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс и нема да се откаже од него“.

Кинеската агенција Синхуа вчера јави за сателитски снимки од предмети во морето кај јужен Виетнам и навела дека се претпоставува дека се делови од остатоците од исчезнатиот авион.

Во извештајот е наведено дека фотографиите се снимени во неделата деветти март околу 11 часот.

212726361353215af4a0ed9848124097_orig

 

Дадени се и координати за локацијата кај јужниот Виетнам, а источно од Малезија, каде првобитно се трагаше по авионот што исчезна во саботата наутро.

Агенцијата навела дека најголемиот од трите снимени предмети е долг 24 метри, а широк 22 метри.

Очајничката потрага по исчезнатиот „Боинг 777“ на „Малезија ерлајнс“ со 239 патници и членови на екипажот е одбележана од низа траги што водеа во погрешна насока.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести