недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ли На доби 132.270 долари, па се намурти

li-na-australijan-open-nagrada-1390948776-436111

Поврзани вести

Кинеската тенисерка Ли На не беше воодушевена од наградата од првите луѓе во нејзиното родно место Хубеј. Тие за титулата освоена на првиот годинешен грен слем турнир Австралија опен и доделија парична награда од 800.000 јени (132.270 долари).

Токму ваквиот потег на гувернерот на покраината Ванг Гушенг, наиде на критики во јавноста, а на социјалните мрежи се појавија многу негативни коментари.

Корисниците на социјалните мрежи запрашаа зашто како награда и се дадени парите собрани од даноци, но и тоа дека на тенисерката воопшто не и се потребни, бидејќи станува збор за професионален спортист. Тие додадоа и дека од нејзиниот израз на лицето се гледа дека не и е мило што гувернерот решил да ја награди заради успехот на турнирот во Мелбурн.

„ Лицето говори многу. Тоа се парите на народот. Ли е професионална спортистка на која не и требаат тие пари”, напиша еден корисник на социјалните мрежи.

Ли за триумфот на Австралија опен инкасира 2.383.000 американски долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести