вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ли На го освои Австралија Опен

li-na-china_1384313c

Поврзани вести

Кинеската тенисерка Ли На се закити со титулата на првиот грен слем турнир годинава Австралија опен. Таа во финалето на турнирот во Мелбурн ја совлада Словачката Доминика Цибулкова со 7:6, 6:0.

Ова беше петти меѓусебен дуел на вете тенисерки и во сите славеше Ли На. Ова е втора грен слем титулар за Кинекињата, која претходно го подигна пехарот на Ролан Гарос. Благодарение на оваа победа. Ли На, од понеделник ќе се искачи на третото место на ВТА листата, зад Серена Вилијамс и Викторија Азаренка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести