петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Либан ги затвора границите за бегалците од Сирија

Либанскиот министер за информации Рамзи Џорејџ изјави дека неговата земја не може повеќе да прима бегалци, нагласувајќи дека голем дел од сириските бегалци најверојатно ќе бидат приморани да заминат од Либан

syria_2502423a

Последни вести

Властите на Либан соопштија дека повеќе нема да примаат бегалци од соседна Сирија, освен во исклучителни случаи, објави МИА.

Либанскиот министер за информации Рамзи Џорејџ изјави дека неговата земја не може повеќе да прима бегалци, нагласувајќи дека голем дел од сириските бегалци најверојатно ќе бидат приморани да заминат од Либан.

Во Либан, според официјалните податоци, има 1,1 милиони бегалци од Сирија, што е еднакво на една четвртина од вкупното либанско населние.

Се претпоставува дека реалната бројка на сириски бегалци во Либан е многу поголема од официјалната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести