среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Либерија ги затвори училиштата поради страв од ширење на ебола

images

Последни вести

Либерија одлучила да ги затвори сите училишта обидувајќи се да го сопре ширењето на епидемијата на ебола која хара во таа и соседните земји на западот на Африка, потврдила либериската претседателка Елен Џонсон.

„Сите училишта морат да ја почитуваат одлуката за затворање на училишта додека се очекуваат нови насоки на Министерството за образование. Сите пазари на подрачјето долж границата со Сиера Леоне, Гвинеја и Брегот Бјелкост исто така примиле заповед да бидат затворени до наредна одлука“, рекла претседателката во говорот на националната телевизија.

Истовремено најавила дека Либерија ќе издвои пет милиони долари како почетен придонес“ во регионалната борба со еболата. Во оваа земја од ебола веќе умреле 129 од 249 заразени луѓе.

Либерија граничи со две најтешко погодени земји, Гвинеја и СИера Леоне.

Се стравува дека вирусот би можел да се прошири и во Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести