среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Либија бара интервенција од ОН

National Congress elects president

Последни вести

Новоизбраниот либиски Парламент побара од Обединетите Нации (ОН) да изврши „меѓународна интервенција“ и го изгласа укинувањето на вооружените групации одговорни за нередите во оваа земја.

Ривалските бунтовнички групи во Либија веќе неколку недели се борат за контрола нас територијата и политичката превласт, при што во нередите веќе загинале повеќе десетици луѓе, а земјата ја напуштиле илјадници вклучувајќи ги и странските дипломати и државјани, пренесува АП.

Во обид да се огранички насилсвото, новоизбраните членови на парламентот синоќа го изгласаа предлогот ривалските групи са се расформираат, а даден им е и ултиматум до крајот на годината да и се приклучат на војската и полицијата.

Пратениците исто така ја усвоија и резолуцијата во која од Советот за безбедност на Обединетите Нации бараат да интервенираат за да се запре насилството кое го спроведуваат бунтовничките групи. Новиот Парламент главно го сочинуваат анти-исламистички политичари.

Владите на САД, Германија, Франција, Британија и Италија во заедничкото соопштение за медиуми го осудија продолжението на борбите во Либија, повикаа на итен прекин на огнот како и на започнување на политички дијалог меѓу сите страни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести