вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Либија го уништи хемиското оружје

Либија е потполно исчистена од хемиско оружје, кои може да го загрози животот на луѓето, на околината или соседните земји.

oruzjehemija

Поврзани вести

Либија ги уништи сите залихи на хемиско оружје, вклучувајќи и бомби и гранати со иперит, соопшти синоќа Министерството за надворешни работи.

Министерот Мохамед Абдел – Азиз истакнал дека уништувањето за хемиското оружје било завршено пред неколку дена.

Тој потенцирал дека Либија е потполно исчистена од хемиско оружје, кои  може да го загрози животот на луѓето, на околината или соседните земји.

Додека Либија беше под режимот на лидерот Моамер Гадафи во 2004-тата соопшти дека имаат  25 тони иперит и 1.400 тони хемикалии потребни за подготовка на хемиско оружје.

Исто така објавија дека имаа 3.500 бомби кои требало да се наполнат со хемиски агенти, како и три фабрики за правење хемиско оружје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести