сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Либија: Парламентарни избори насред хаос и насилство

Во Либија денес почна гласањето на новиот состав на парламентот, кој се смета клучен за иднината на земјата која е погодена со повеќемесечен политички хаос и се поголеми нереди, а станува збор за трети избори откако пред три години беше соборен од власт долгогодишниот либиски лидер Моамер Гадафи.

libia-elezioni-640

Последни вести

Во Либија денес почна гласањето на новиот состав на парламентот, кој се смета клучен за иднината на земјата која е погодена со повеќемесечен политички хаос и се поголеми нереди, а станува збор за трети избори откако пред три години беше соборен од власт долгогодишниот либиски лидер Моамер Гадафи.

Повеќе од 4400 избирачки места се отворени ширум земјата, а милион и пол избирачи ќе треба да се одлучат меќу 1628 кандидати кои се борат за 200 места во генерелниот национален конгргес, пренесоа новинските агенции.

Неизвесно е дали гласањето че може да се одржи на истокот на земјата кој е зафатен со насилство, пренесоа новинските агенции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести