четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Либија побара укинување на ембаргото за оружје за да се бори со ИД

An armed motorcade belonging to members of Derna's Islamic Youth Council, consisting of former members of militias from the town of Derna, drive along a road in Derna, eastern Libya

Последни вести

Во рамки на самитот на Арапската лига во египетското летувалиште Шарм ел Шеик Либија побара укинување на ембаргото за оружје на Обединетите нации воведено против неа, со цел да се спречи напредувањето на групацијата Исламска држава на нејзина територија.

– Им велам на оние кои се против или кои го забавуваат вооружувањето на либиската армија дека им давате можност на терористите да се зацврстат во Либија и да се прошират надвор од неа, изјави претседателот на меѓународно признатиот либиски Парламент, Агила Салех.

Според него први засегнати држави ќе бидат соседите на Либија.

Советот за безбедност на ОН минатата година усвои резолуција, со која го зајакна меѓународното ембарго на оружје против Либија.

фото: BBC

Најчитани вести