вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Либиски милитанти киднапираа 70 египетски камионџии

Киднаперите бараат да се ослободи Либиец кој беше уапсен од египетските власти за пренесување оружје и муниција за Либија. Групата египетски возачи е блокирана од бунтовниците во регионот на градот Аџдабиа, на 500 километри од границата со Египет.

libija

Последни вести

Либиска милитантна група денеска киднапира 70 египетски камионџии, јавија локалните медиуми.

Киднаперите бараат да се ослободи Либиец кој беше уапсен од египетските власти за пренесување оружје и муниција за Либија. Групата египетски возачи е блокирана од бунтовниците во регионот на градот Аџдабиа, на 500 километри од границата со Египет.

Ова не е првпат Египќани на работа во Либија да станат заложници. Кон крајот на минатата година либиска милитантна група киднапира неколку десетици возачи од Египет. Тогаш киднаперите исто така побараа ослободување на притворените за злосторствата сторени во Египет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести