сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

ФОТО: Овие познати личности денес слават Божик

zvezdi-bozik

Поврзани вести

Некои од најпознатите личности во Холивуд денес го празнуваат големиот христијански празник Божик. Додека некои од нив се родени во православни семејства, некои од нив ја земале православната вера поради партнерите.

Ким Кардашиан

kim-kardashian

Ким Кардашиан е родена во Лос Анџелес но по потекло е Ерменка. Имано, таа четврта генерација од иселениците од Ерменија, а нејзините претци живееле на територијата што денес се наоѓа во Турција. Ѕвездата на нејзиниот Твитер профил на сите им го честита Божик.

Наоми Кемпбел

naomiiii

Четириестетгодишната убавица е родена во Лондон. Нејзината мајка е од Јамајка, а никогаш не го запознала нејзиниот татко. Додека била во врска со рускиот тајкун Владислав Доронјин, Наоми стана верник на Руската Православна Црква.

Том Хенкс

tom-henks-1

Славниот актер чијшто татко е далечен потомок на Абрахам Линколн, од љубов преминал во православната вера. Имено, кога по втор пат се ожени со колешката Рита Вилсон, актерот одлучил да ја прифати православната христијанска вера. Таткото на Рита е од Бугарија, додека нејзината мајка е Гркиња со потекло од Албанија.

Мислам дека православната вера е моето духовно наследство. Се оженив во истата црква каде мојата сопруга е крстена и каде што се крстени нашите деца, рече Том.

Џејмс Белуши

james-belushi

Џејмс Белуши…

Најчитани вести