среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Лидери на Боко Харам уапсени во Камерун

boko-haram

Последни вести

Камерунската Влада соопшти денеска дека мултинационалните сили кои се борат против Боко Харам уапсиле петмина лидери во таа исламистичка организација и ослободите десетици жени и деца меѓу кои и девојки кои биле подготвувани за самоубиствени напади.

Портпарол на Владата изјави дека во овој месец во неколку наврати биле нападнати бази на Боко Харам.

Во операциите се ослободени 28 деца и најмалку 18 жени. Боко Харам воспоставил своја база во Камерун откако исламистите побегнале од соседна Нигерија каде против нив се води друга воена операција.

Најчитани вести