петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 55

Лидерот на талибанците во Авганистан убиен од американски дрон

133181216

Последни вести

Лидерот на авганистанските талибанци мула Ахтар Мансур е убиен во напад на американско беспилотно летало, изјави талибанскиот командант мула Абдул Рауф.

Тој истакна дека Мансур е убиен во петокот доцна вечерта во погранична област меѓу Авганистан и Пакистан.

Канцеларијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани потврди дека нападот е извршен, но не можеше да потврди дале е убиен Мансур.

Премиерот Абдулах Абдулах, пак, изјави дека Мансур „најверојатно“ е мртов.

Мансур ги предводеше талибанците, откако минатото лето беше објавена смрта на основачот на тоа движење мулата Мохамед Омар.

Најчитани вести