недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Лидерот на турските националисти: Секоја интервенција во истрагата за корупцијата ги зголемува сомневањата кон лидерите

Turkish parliament

Поврзани вести

Лидерот на Партијата за националистичко движење (МХП), Девлет Бахчели, изјави во врска со операцијата против корупција и мито, дека владејачката Партија на правдата и развојот (АКП ), го попречува процесот за разјаснување на вистинските размери и вмешаните лица, информираат турските медиуми.

„Секоја интервенција и обиди за насочување и влијание, уште повеќе ќе ги зголеми сомневањата за АКП“, изјавил Бахчели.

Покрај тоа, лидерот на турските националисти остро ја критикуваше тоталната чистка во полицијата и органите за безбедност и ја повика Владата да престане да „лудува“ и да се бори со турската полиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести