петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ликвидирани 207 припадници на Боко Харам во Нигерија

bokoasgsgsga-4

Последни вести

Во близина на границата со Камерун во севроисточна Нигерија армиски сили на Чад вчера ликвидирале 207 припадници на радикалната група Боко Харам.

Армијата успеала да заплени и големо количество оружје и муниција на екстремистите.

Во акциите загинал еден војник на Чад и деветмина се ранети. Армиски сили на Чад од јануари учествуваат во операции против единици на Боко Харам во Камерун, Нигер и Нигерија.

Најчитани вести