среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Лил брка еден бод во дуелот против ПСЖ

LIL BRKA BOD PSG

Поврзани вести

Претпоследното 37. коло од актуелната сезона во француската Прва лига ќе помине во знакот на денешниот дерби натпревар помеѓу моментално третопласираниот Лил и екипата на ПСЖ.

За разлика од гостинот, кој пред неколку дена ја прослави одбраната на шампионската титула, фудбалерите на Лил имаат обврска да освојат најмалку еден бод кој ќе се покаже како доволен за да и математички ја осигураат третата позиција на првенствената табела која гарантира настап во последното квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Голема борба и неизвесност се очекува и на дуелот помеѓу вечните ривали, Бордо и Олимпик Марсеј, но трите бода се поголем императив за гостинот од “Велодром”, кој грчевито се бори за петтата позиција на табелата која води во групната фаза од Лигата на Европа.

Денеска на програмата: Ајачио – Реим, Бордо – Марсеј, Евијан – Ница, Генгамп – Тулуз, Лион – Лориент, Лил – ПСЖ, Монпеље – Бастија, Нант – Сент Етјен, Рен – Сошо, Валенсиен – Монако.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести