понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лина Ѓорческа напредува на ВТА листата

лина

Поврзани вести

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа за првпат во својата кариера влезе помеѓу 400-те најдобри на ВТА листата, со 88 поени сместувајќи се на 393. место на најновиот ранкинг.

Ова е награда за одличните игри кои Ѓорческа ги прикажа изминативе неколку недели. Водечка на листата е Серена Вилијамс, пред Марија Шарапова и Симона Халеп. На ранкингот за игра во двојки Лина Ѓорческа е на 339-та позиција.

Магдалена Стоилковска, пак, е на 1268. место во поединечна конкуренција со 3 поени, додека во игра на двојки е на 1127. место.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести