петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Линдзи Вон ги пропушта ЗОИ во Сочи

Најдобрата американска скијачка нема да настапува Зимските олимписки игри во Сочи

lindzi von

Поврзани вести

Зимските олимписки игри во Сочи (7 – 23 февруари) годинава ќе бидат значително осиромашени со отсуството на најдобрата американска скијачка Линдзи Вон, откако не успеа да се рехабилитира навреме од тешката повреда на коленото.

Вон, која е повеќекратна олимписка шампионка, најави дека ќе паузира извесно време за да се оспособи за настап во Сочи, но сите надежи паднаа во вода откако беше обелоденето дека ќе мора да замине на нова операција.

„Многу сум разочарана бидејќи нема да можам да се натпреварувам во Сочи. Направив се што можев за да бидам способна за настап на Игрите, но реалноста е дека јас не можам да се натпреварувам на највисоко ниво. Затоа, по последните консултации со лекарите донесов одлука да одам на нова операција, по што очекувам да бидам максимално подготвена за Светското првенство во Вејл во февруари 2015 година“, изјави Вон.

Американката четири пари го освојуваше Големиот гристален глобус во Светскиот куп, а на Олимписките игри во Ванкувер го освои златото во спуст и бронзениот медал во Супер Џ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести