петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Линхарт: И понатаму ќе ја поддржуваме Македонија на патот кон ЕУ

linhart

Поврзани вести

Генералниот секретар на австриско Министерство за надворешни работи Мајкл Линхарт денеска во Охрид говореше за важноста од интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО.

-Го поддржуваме брзиот почеток на преговори за членство. Секогаш  поддржуваме Европскиот совет да донесе заклучок за почеток на преговори, меѓутоа во случајот на Македонија важно е оваа криза да се реши што е можно побрзо. Мислам дека сите страни мора да се вклучат. Секако првенствената одговорност ја имаат сите страни инволвирани во сегашната состојба во земјата. Македонија треба да го изоди својот пат кон ЕУ, потребна ни е како силен играч на Балканот и во Европа и понатаму ќе ја поддржуваме Македонија на тој пат, рече Линхарт во Охрид.

Најчитани вести