сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Липницкаја најмлада освојувачка на златен медал во Сочи

rusinka

Поврзани вести

Со само 15 години руската натпреварувачка во уметничко лизгање Јулија Липницкаја стана најмладата освојувачка на златен медал во историјата на Зимските олимписки игри.

Русинката има 15 години и 149 денови и со тоа го собори рекордот на Американаката Тара Липински која на Игрите во 1998 година во Нагано ваков успех постигна на возраст 15 години и 255 денови.

Липницкаја заедно со Евгениј Плушченко победија во екипното натпреварување и на својата земја и го донесоа првото злато на Олимпијадата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести