сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лирим Јакупи Нацист уапсен веднаш по ослободувањето од затвор

Македонската полиција го бараше Јакупи со меѓународна потерница поради сериозни кривични дела

Последни вести

Лирим Јакупи Нацист, кого македонската полиција го бара за голем број сериозни кривични дела, е уапсен во Косово веднаш откако е ослободен од затворот Дубрава.

Јакупи денеска требаше да биде ослободен од затвор, но, како што јавуваат косовските медиуми, не успеал да направи ниту неколку чекори на слобода пред инспекторите на ЕУЛЕКС да му стават лисици на рацете.

Познатиот криминалец од Косово во земјава се бара поради де пресуди на 15 години затвор односно вкупна затворска казна од 30 години за нападо врз полициска патрола во Шуто Оризари,

lirim jakupi nacistно и за криминални активности во селото Бродец поради што беше спроведена полициската акција „Планинска бура“. Двете пресуди му беа изречени во отсуство, бидејќи претходно беше во бегство, а потоа во затворот во Дубарава поради злосторства сторени во Косово.

Македонското Министерство за внатрешни работи е известено за апсењето на Јакупи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести