четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Лирски триптих од Раде Силјан

rade-siljan

Поврзани вести

„Матица македонска“ го објави лирскиот триптих „Милитви,блаженства,сенки“ од современиот македонски поет Раде Силјан. Во изданието застапени се песни од стихозбирките „Молитвење“, „Блажена“ и „Сенка на векот“ , кои создаваат кохерентна тематска целина.

Во предговорт под наслов „Стихови за молитва, покајание и камено цвеќе“ писателот Блаже Миневски констатира дека „станува збор за поезија на поетски мудрец. Секоја песна е дел од животот, парче вистина, отркиена тајна на постоењето.“

Раде Силјан е автор на четиринаесет поетски книги, за кои е добитник на значајни домашни и меѓународни награди и признанија. Негови поетски книги се преведени и објавени на повеќе странски јазици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести