среда, 29 март 2017  |  Вести денес: 52

Листите на ВМРО-ДПМНЕ не се гаранција за избори

izbori1

Поврзани вести

Веста дека ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи за пратеници до ДИК не е никаква гаранција дека изборите на 5-ти јуни воопшто ќе се одржат, велат за Пресс24 неофицијални извори од партијата.

Oттаму додаваат дека во ВМРО-ДПМНЕ се свесни дека во ситуација кога СДСМ бојкотира а ДУИ и ДПА се под притисок да не излезат на соочување со граѓаните, мала е веројатноста такви избори да се одржат, пишува порталот.

Сепак, како што велат од партијата, ставот на ВМРО-ДПМНЕ бил и останува дека граѓаните се тие кои одлучуваат и даваат легитимитет и затоа не треба да се бега од избори и истите да се бојкотираат.

Досега само НДМ на Јанко Бачев достави кандидатури до ДИК. Рокот во кој партиите треба да ги поднесат листите со кандидати за пратеници истекува вечерва на полноќ.

Најчитани вести