понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Литванија го казни „Гаспром“ со 35,7 милиони евра

Комисијата смета дека руската гасна компанија го спречила локалното претпријатие „Лиетувос Енергија“ да купува гас во други европски земји по пониска цена.

gasprom

Поврзани вести

Антимонополската комисија на Литванија донесе одлука да го казни „Гаспром“ со 123,1 милион лити (35,7 милион евра) поради попречување на конкуренцијата на пазарот на гас во земјата.

Комисијата смета дека руската гасна компанија го спречила локалното претпријатие „Лиетувос Енергија“ да купува гас во други европски земји по пониска цена.

„Гаспром“ е главен снабдувач на гас за литванскиот пазар и го продава преку локалната компанија „Лиетувос дујос“, во која има 37 отсто од акциите. Уште 39 проценти има германскиот Е.ОН Рухргас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести