сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Литванија потпиша договор со САД за увоз на течен гас

rusija_srbija_gas

Последни вести

Литванија потпиша трговски договор за купување течен природен гас (ЛНГ) од САД со цел намалување на големата зависност од руските испораки на гас, пренесе МИА.

Според договорот со хјустонската компанија „Чениер енерџи“, првите испораки на американскиот ЛНГ би можеле да пристигнат во Литванија веќе наредната година, соопшти литванската државна компанија „Литгас“.

Првиот литвански пловечки терминал за ЛНГ почна комерцијална активност во јануари. Оваа земја од три милиони жители од мултинационалната компанија „Статоил“ во 2015 за почеток ќе увезе над половина милијарда кубни метри гас, со што би покрила петина од своите потреби.

Првиот американски теминал ЛНГ ќе биде пуштен во работа подоцна оваа година.

Најчитани вести