недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Литванија прими 14 ранети од Украина

litvanija

Поврзани вести

Литванија синоќа прими група од 14 украински војници волонтери за да им пружи неопходна лекарска помош, бидејќи се ранети во судирите на истокот на Украина.Во групата ранети има 13 мажи и една жена, кои се бореле против сепаратистите.

„Ситуацијата во Украина е тешка, бидејќи таму болниците се пренатрупани, а секој ден стигнуваат голем број на ранети,“ изјави потполковникот Гинтарас Беркевисијус.

Во судирите во Украина до сега загинале 2700 војници, а Литванија во јули прими една група на ранети

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести