понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Литванија уништува 90 отсто од свињите

prasinja

Последни вести

Литванија планира да уништи околу 90 отсто од свињита кои се одгледуваат во оваа земја поради епидемија од африканска чума, објави „Франс Прес“, пренесува Нетпрес.

Целта на надлежните е да останат најмногу до 10 отсто од свињите кои се одгледуваат, односно околу 60.000, за да не се дозволи ширење на вирусот, изјавил за АФП портпаролот н ветеринарните служби во Литванија.

Русија и Белорусија забранија увоз на свинско месо и продукти од него кои не се термички обработени, откако минатата недела бил откриен вирусот на африканска чума.

Во среда литванските власти планираат и официјално да објават вонредна состојба во граничните реони со Белорусија, за кои според Вилнус, било утврдено дека се извор на епидемијата на африканска чума.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести