четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Литванија влегува во евро зоната

Европската Комисија и Европската централна банка го одобрија влегувањето на Литванија во евро зоната. Таа влегува во евро зоната како 19 земја во јануари 2015 година.

eurozone-630x394

Поврзани вести

Европската Комисија и Европската централна банка го одобрија влегувањето на Литванија во евро зоната. Таа влегува во евро зоната како 19 земја во јануари 2015 година.

„Литванија сега ги исполнува критериумите за влез во евро зоната и таа може да го воведе еврото како своја платежна валута од јануари следната година“, велат од Кимисијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести