недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ливерпул мора да го совлада Базел, Монако и со бод останува во ЛШ

champions

Поврзани вести

Вечерва ќе се одиграат првите осум натпревари од последното шесто коло во групната фаза од Лигата на шампионите, а најмногу внимание привлекува дуелот од групата Б, каде Ливерпул и Базел во директен дуел ќе решат кој ќе биде вториот патник од оваа група, откако Реал Мадрид веќе си го осигура својот настап помеѓу 16-те најдобри.

“Црвените” на Енфилд ќе мора да слават доколку сакаат да презимат во ЛШ, бидејќи имаат четири вода, два помалку од второпласираниот Базел. Првиот нивни дуел, кој се играше на 1-ви октомври во Базел, го доби шампионот на Швајцарија со 1:0, откако Марко Штрелер стрелаше прецизно во 52-та минута од натпреварот.

Во групата Ц, иако Баер Леверкузен во минатото коло загуби, сепак обезбеди осминафинале, па така за второто место ќе се борат Монако и Зенит. На Монако во директниот дуел со рускиот тим ќе му биде доволен и еден освоен бод за да се пласира понатаму.

Група А: Јувентус-Атлетико, Олимпијакос-Малме

Група Б: Ливерпул-Базел, Реал-Лудогорец

Група Ц: Монако-Зенит, Бенфика-Баер

Група Д: Галатасарај-Арсенал, Борусија-Андерлехт.

Најчитани вести