сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Лизгање на земјиште во Авганистан усмрти 52 лица

avganistan5

Последни вести

Најмалку 52 лица денеска загинаа при лизгање на земјиште во североисточниот дел на Авганистан во близина на границата со Таџикистан, пренесува Танјуг.

Лизгањето на земјиштето било во округот Кавјан, во провинцијата Бадакшан на 200 километри од главниот град на провинцијата Фајзабад, изјави гувернерот на провинцијата шахот Валиулах Абид.

Бадакшан е еден од најсиромашните и најмалку развиените региони на Авганистан, каде редовно се создава лизгање на земјиштето, откако ќе почне сезоната на топење на снегот.

Минатата година во овој период најмалку 350 лица останаа заробени под земја при лизгање на земјиште во оваа авганистанска провинција.

 

Најчитани вести