петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

„Љубојна“ со концерт во Струга

ljubojna-500

Последни вести

На летната сцена при Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга, концерт ќе одржи македонскиот реномиран состав „Љубојна“.

„Љубојна“ негува македонска традиционална музика, длабоко во себе европска, со манири и влијанија од Исток. Пее за некогаш и денес, за неповторливо оригиналниот, вистински и отсекогаш модерен бит.

Идејата на составот е да ја изговори музиката како единствен универзален јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести