сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Локална мафијашка група уби парагвајски новинар

Paraguay pablo-medina-es-el-tercer-periodista-asesinado-este-ano

Последни вести

Парагвајски новинар беше убиен со огнено оружје близу до градот Куругати на околу 250 км. од Асансион во регион познат по шверц на марихуана, соопшти полицијата. Тоа е трет убиен новинар оваа година во јужноамериканската држава, објави МИА.

Локални мафијашки групи се осомничени дека ги нарачале убиствата.

Пабло Медина, новинар во најпознатиот парагвајски весник А-Бе-Се, бил убиен додека возел автомобил од две непознати лица. Неговиот брат кој исто така беше новинар убиен е во 2001 година. Убиена е и 19-годишна жена која се наоѓала близу до местото на убиството.

Мексиканска активистика која укажувала на социјални мрежи за акции на наркокартели беше убиена и фотографија на која таа лежи мртва беше публикувана на нејзиниот Твитер. Според вебјсајтот за кој работела, таа била киднапирана во средата. Властите во мексиканската држава Тамаулипас се уште не потврдиле за нејзината смрт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести