недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Локални избори во Турција

Ердоган се надева на победа!

turcija

Поврзани вести

Денеска во Турција се одржуваат локалните избори.

Вкупно 52.695.831 тирски државјнани  денеска ќе гласаат на повеќе од 177.000 избирачки места за претставници на локалната власт.

Гласачките места се се отворени од седум до 16 часот во источните делови на земјата, а во западна Турција гласањето ќе трае до 17 часот. Првичните резултати од локалните избори се очекуваат во текот на вечерта.

Денешните локални избори се еден вид референдум за Партијата на правдата и развојот на премиерот Реџеп Таип Ердоган, која е на власт од 2002 година.

Според социолошките истражувања, партијата на премиерот Ердоган има шанси за победа и покрај скандалите од последните месеци и протестите од летото, но не се исклучени изненадувања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести