Свет

Лондон: Пожар во „Мериот“, над 500 лица евакуирани

Лондон: Пожар во „Мериот“, над 500 лица евакуирани

Повеќе од 500 лица се евакуирани од еден од најпопуларните лондонски хотели, „Мериот“ во централниот дел на Лондон, Мејфер.

Околу 300 од евакуираните биле новинари. Тие пристигнале во хотелот за да известуваат за церемонијата за доделување награди на новинари и вработени во британските медиуми.

2500JS63605211

Пожарот избувна во механизмот на еден од лифтовите на хотелот и речиси е локализиран.

3500132644146

Во несреќата, за среќа нема настрадани, а причините за пожарот се уште се истражуваат.