петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Лошите вести од Кина ја намалија цената на нафтата

nafta burinja

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска се намалија, по лошите трговски вести од Кина, иако загубите се ублажени благодарение на оптимизмот во врска со домашната побарувачка во САД и сомнежите околу извозот на нафта од Либија, наведуваат аналитичарите.

Еден барел „лесна“ нафта за испорака во мај на трговската берза во мај поевтини за 27 центи на 103,33 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ за испорака во мај на пазарот во Лондон чинела 107,58 долари, односно поевтино за 40 центи.

Официјалните податоци покажуваат дека увозот во Кина во март паднал за 11,3 отсто на годишно ниво на 162,4 милијарди долари, а увозот 6,6 отсто на 170,1 милијарди, со што е остварен трговски суфицит од 7,7 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести