сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Лотус подготвуваше бомба, ама Шумахер остана пензионер

Седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шумахер добил понуда повторно да се врати во „октанскиот циркус“ и да ја прекине пензијата, и тоа за само две трки, но Германецот ја одбил идејата.

Michael Schumacher

Поврзани вести

Според британските медиуми, Лотус подготвувал бомба, во својот болид да го врати Шумахер за последните две трки во сезоната, гран-пријата во САД и Бразил. Лотус остана без возач, откако Финецот Кими Раиконен објави дека нема да вози на последните дцве трки, па „ББЦ“ дознал оти овој тим се обидел да го врати легендарниот Шуми.

Шумахер (44) веќе еднаш се врати од пензија, но без поголем успех, откако замина во легендите во 2007 година како седумкратен светски шампион. Според најавите Хајки Ковалаинен, ќе ги вози последните две трки за Лотус во оваа сезона.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести