понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 63

Лучиќ-Барони во полуфиналето на Австралија опен

Хрватската тенисерка Мирјана Лучиќ-Барони се пласираше во полуфиналето на првиот годинашен Грен слем совладувајќи ја петтата светска тенисерка, Каролина Плишкова од Чешка со 2-1, по сетови 6:4; 3:6 и 6:4.

австралија опен

Поврзани вести

Противник на Хрватката која е 79-та ба ВТА ранг листата, во полуфиналето ќе и биде вториот светски рекет Серена Вилијамс, која во вториот денешен меч забележа лесна победа против Џоана Конта, со 2-0, по сетови 6:2 и 6:3.

Втората полуфинална двојка на женскиот турнир во Мелбурн ја сочинуваат американските тенисерки Коко Вандевеге и Венус Вилијамс.

Најчитани вести