Спорт

Лучиќ-Барони во полуфиналето на Австралија опен

Лучиќ-Барони во полуфиналето на Австралија опен

Противник на Хрватката која е 79-та ба ВТА ранг листата, во полуфиналето ќе и биде вториот светски рекет Серена Вилијамс, која во вториот денешен меч забележа лесна победа против Џоана Конта, со 2-0, по сетови 6:2 и 6:3.

Втората полуфинална двојка на женскиот турнир во Мелбурн ја сочинуваат американските тенисерки Коко Вандевеге и Венус Вилијамс.