недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Лукашевич: Влегувањето на НАТО бродови во Црно Море е алармантен сигнал за Русија

karta

Последни вести

Портпаролот на руското Министерство за внатрешни работи Александар Лукашевич вчерашното влегување на бродови на НАТО во Црно Море го оцени како повод за загриженост и провокација, пренесе ТАСС.

-Тоа би го нарекол многу алармантен сигнал и провокациска шема што не придонесува за стабилноста и увереноста дека мировниот процес во Украина ќе се забрза, подвлече Лукашевич.

Тој забележа дека „секое воено присуство во близина на регионален
конфликт – секогаш е многу опасен маневар“.

Најчитани вести