петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Лукоил го продава имотот во Украина

213_large

Поврзани вести

Најголемата руска приватна нафтена компанија Лукоил не планира да ја намалува својата инвестициска програма поради санкциите кои ги трпи од Европската Унија, изјави денеска шефот на компанијата Вагит Алекпетров. Тој објасни дека е на сила 10 годишен план за работа кој е донесен во јануари оваа година.

Што се однесува на целокупното влијание од воведувањето на санкциите, според зборовите на Алекпетров, за нив е тешко да се зборува бидејќи компанијата сеуште го проценува ефектот од нив.

Претходно, агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на Алекпетров, најави дека компанијата ќе ја намалува инвестициската програма поради санкциите. Компанијата смета дека можноста да продаде дел од имотот во Источна Европа, за да може да функционира во Русија, не е исклучен.

Лукоил соопшти дека е постигнат договор со австриската компанија AMIC енерџи менаџмент за продажба на 100 отсто од компанијата Лукоил Украина, која поседува 240 бензински пумпи и шест нафтени бази на територија на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести